Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 czerwca 2021

Olsztyn: otwarcie Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas

  |   Spotkanie Pierwszej Damy z podopiecznymi nowo otwartego hospicjum dla dzieci Caritas i ich rodzinami Spotkanie Pierwszej Damy z podopiecznymi nowo otwartego hospicjum dla dzieci Caritas i ich rodzinami Spotkanie Pierwszej Damy z podopiecznymi nowo otwartego hospicjum dla dzieci Caritas i ich rodzinami Małżonka Prezydenta zwiedza Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas Małżonka Prezydenta zwiedza Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas Małżonka Prezydenta zwiedza Hospicjum Stacjonarne dla Dzieci Caritas Uroczyste otwarcie Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas Uroczyste otwarcie Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas – Nie mam wątpliwości, że hospicjum będzie przystanią i schronieniem, zarówno dla małych podopiecznych, ale przede wszystkim troską zostaną otoczone ich rodziny – mówiła Agata Kornhauser-Duda Wystąpienie Pierwszej Damy podczas uroczystości otwarcia Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas Uroczystość otwarcia Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas w Olsztynie

Dzisiaj w Olsztynie, z udziałem Małżonki Prezydenta, miało miejsce uroczyste otwarcie Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas. – Nie mam wątpliwości, że hospicjum będzie przystanią i schronieniem, zarówno dla małych podopiecznych, którzy znajdą tutaj profesjonalną medyczną opiekę i rehabilitację, ale przede wszystkim troską zostaną otoczone ich rodziny – mówiła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

W hospicjum powstałym w zabytkowym budynku dawnych koszar pruskich w samym sercu Olsztyna znajduje się 11 miejsc dla pacjentów i 7 miejsc noclegowych dla rodziców. Jak podkreślał podczas otwarcia ks. kan. Paweł Zięba, dyrektor warmińskiej Caritas, „to miejsce to spełnienie naszych marzeń i przede wszystkim tych, którzy są pod opieką Caritas Archidiecezji Warmińskiej już od 20 lat”. ­– To miejsce dla dzieci, które potrzebują opieki farmakologicznej, rehabilitacji, to również wsparcie dla rodzin w żałobie, a także centrum opieki domowej Caritas, która swoim zasięgiem obejmuje całe województwo – tłumaczył ksiądz dyrektor.

 

Pierwsza Dama zwróciła uwagę, że już w 2019 roku miała okazję odwiedzić Archidiecezjalne Centrum Charytatywne im. Jana Pawła II, gdzie obejrzała wizualizację projektu, poznała też pracowników i podopiecznych prowadzonego przez Caritas hospicjum domowego i ich rodziny. ­– To są bohaterowie. Dla mnie zawsze nimi będą – zapewniła. – I ci mali podopieczni i ich rodzice, ale również bohaterami są pracownicy i wolontariusze hospicjum, bo to są niezwykli ludzie, którzy z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem opiekują się dziećmi – uzupełniła.

 

 

Główne zadania Hospicjum Stacjonarnego to wspieranie rodziny tuż po opuszczeniu szpitala, nauka samodzielnej opieki nad dzieckiem w warunkach domowych, zapewnienie intensywnej opieki i rehabilitacji w kryzysach rozwojowych i troska nad dziećmi, którym nie można zapewnić odpowiedniej opieki w ich domach. – Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego jak delikatną i trudną materią jest opieka nad ciężko, bądź nieuleczalnie chorym dzieckiem. Dlatego równie ważne, jak nie ważniejsze, jest wsparcie emocjonalne, duchowe i Zobacz także: Pierwsza Dama w Centrum Rehabilitacyjnym Ojców Kamilianów w Tbilisi psychologiczne, które rodziny właśnie tutaj mogą uzyskać – mówiła Pierwsza Dama. Nowo otwarta placówka oferuje również świadczenie opieki wyręczeniowej, czyli zapewnienie możliwości odpoczynku opiekunom dzieci. – To bardzo ważne, żeby rodzice mieli siłę do opieki nad dzieckiem i pomoc w jej nabieraniu również oferuje hospicjum – podkreśliła.

Małżonka Prezydenta zwróciła się ze słowami uznania i wdzięczności do hospicyjnych pracowników, którzy „oprócz wysokiego profesjonalizmu dają tym rodzinom i podopiecznym coś znacznie bardziej wartościowego”. – To jest ciepło, miłość, którą Państwo otaczają swoich podopiecznych i rodziny, to jest zrozumienie, niezwykła wrażliwość i wydawałoby się małe gesty, ale o wielkim znaczeniu: potrzymanie za rękę, dobre słowo, chwila rozmowy, a czasem po prostu wspólne milczenie – tłumaczyła. – Dzięki temu i rodziny i podopieczni wiedzą, że w tej niewyobrażalnie trudnej sytuacji nie są sami i za to bardzo serdecznie dziękuję – stwierdziła Pierwsza Dama.

 

 

Przed uroczystością otwarcia placówki Agata Kornhauser-Duda miała okazję spotkać się z podopiecznymi hospicjum, którzy już zamieszkali w budynku oraz z ich rodzinami. Podczas rozmowy rodzice podkreślali, że hospicjum, mimo negatywnych skojarzeń, to życie, które trzeba przeżyć najpełniej, a wsparcie, jakie otrzymują w ośrodku ich pociechy, jak i oni sami jest Zobacz także: Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych i Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną nieocenione. Podzielili się z Pierwszą Damą swoimi doświadczeniami, a starsi podopieczni mówili o pobycie w placówce, w której otrzymują pomoc medyczną, uczestniczą w rehabilitacji, pobierają naukę i wspólnie z rówieśnikami spędzają czas wolny. – Słowo hospicjum pochodzi z języka łacińskiego i oznacza gościnność, dom gościny, kiedyś w szczególności dom pielgrzyma, w którym strudzony podróżny mógł odpocząć po trudnej drodze. Nie mam wątpliwości, że hospicjum, w którym się znajdujemy, będzie taką przystanią, takim schronieniem – stwierdziła Małżonka Prezydenta w trakcie uroczystości. – Pierwsza Dama wyznała, że to, co ogromnie ją wzruszyło podczas spotkania z rodzinami, to kiedy rodzice powiedzieli, że są ogromnie wdzięczni, „że to miejsce powstało i że jest ono pełne aniołów”. –  I chciałabym, żeby tak zawsze było – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

 

 

_________________________________________________________

 

W uroczystym otwarciu wzięli udział m.in. przedstawiciele władz i środowiska medycznego, a budynek poświęcił abp Józef Górzyński. Sprzedany przez miasto za 1 proc. wartości budynek został gruntownie wyremontowany i dostosowany do nowej funkcji dzięki zaangażowaniu darczyńców prywatnych, firm, instytucji, wpływom ze zbiórek i licytacji.

 
Hospicjum dla dzieci dysponuje 11 miejscami dla pacjentów i 7 miejscami noclegowymi (z zapleczem kuchennym) dla rodziców, salą pobytu dziennego i terapii zajęciowej. Mieszczą się w nim także: zaplecze rehabilitacyjne, poradnia medycyny paliatywnej, hospicjum perinatalne, sala konferencyjno-szkoleniowa i zaplecze socjalne dla wolontariuszy, punkt wyjazdowy i siedziba Hospicjum Domowego i Pielęgniarskiej Opieki Długoterminowej, zaplecze administracyjne, gabinet psychologa i biuro pracownika socjalnego, kaplica i sale spotkań.

 

Poleć znajomemu