Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 8 lipca 2021

Wystąpienie Pierwszej Damy podczas finału Konkursu „Słowem-Polska”

Finał Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”. Na zdjęciu Pierwsza Dama, minister Adam Kwiatkowski i Anna Radecka, dyrektor ORPEG

Szanowny Panie Ministrze,

Szanowna Pani Dyrektor,

Szanowne Grono Pedagogiczne,

Szanowni Rodzice i bliscy Uczestników,

ale przede wszystkim,

Wy, Nasi Drodzy Przyjaciele: Uczniowie Szkół Polskich i Polonijnych z całego świata.

 

Bardzo serdecznie witam Państwa i Was Moi Drodzy na Gali Finałowej Konkursu „Słowem-Polska”. Przed chwilą mieliśmy niezwykłą przyjemność obejrzeć i wysłuchać recytacji wierszy trojga autorów: Ignacego Krasickiego, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, w wykonaniu Laureatów pierwszych miejsc w trzech kategoriach wiekowych. Naprawdę jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tych recytacji, ale także pod wrażeniem recytacji wszystkich Finalistów. Należą się Wam wielkie brawa, wielkie podziękowania za udział w Konkursie: jestem Wam osobiście za to bardzo wdzięczna. To Wy jesteście Bohaterami dzisiejszego spotkania i to Wy po raz kolejny udowadniacie, że sztuka nie zna żadnych barier ani granic. Niezależnie od tego, w której kategorii wiekowej startowaliście i z jakiego kraju pochodzicie, Wasze recytacje były zachwycające.

 

To, co zrobiło na nas wszystkich ogromne wrażenie, to nie tylko Wasz niewątpliwy recytatorski talent, ale także Wasza niezwykła kreatywność, a także bogactwo pomysłów jeśli chodzi o scenografię, o kostiumy, rekwizyty, których używaliście podczas swoich recytacji; to wszystko było brane pod uwagę przez jury.

 

Moi Drodzy,

myślę, że w przygotowaniach do Konkursu i w wyborze utworów pomagali Wam Wasi bliscy i nauczyciele. Za to też chciałabym bardzo serdecznie podziękować. Muszę powiedzieć, że patrzyłam na Państwa podczas ogłaszania wyników i widziałam jak niektórzy z Państwa ocierali łzy wzruszenia, to jest bardzo piękne. Sama to odczuwałam jako nauczycielka, która przygotowywała swoich uczniów do konkursów: to ogromna satysfakcja, kiedy nasi uczniowie zdobywają laury. Moi Drodzy, to jest powód do dumy dla Was, ale i dla Waszych bliskich i nauczycieli.

 

Jak powiedziała Pani Dyrektor, rzeczywiście sprawiliście nam ogromną niespodziankę tak licznym udziałem w Konkursie. Jeszcze raz powtórzę, że do Konkursu zgłosiło się aż 720 uczniów z 45 krajów i z 252 ośrodków nauczania języka polskiego. Tym większy jest Wasz sukces. To Wy jesteście najlepszymi z najlepszych, bardzo serdecznie gratulujemy sukcesu!

 

 

Chciałabym wyróżnić Anitę, uczącą się w Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku na Ukrainie, która otrzymała najwyższą liczbę punktów spośród uczestników ze wszystkich kategorii wiekowych, bo aż 207. Anito, bardzo serdecznie jeszcze raz gratuluję. Poziom Konkursu był bardzo wysoki i bardzo wyrównany, dlatego nie ukrywam, że nie zazdroszczę jury, które musiało wybrać zwycięzców. Chciałabym na ręce Pani Dyrektor, złożyć podziękowania dla wszystkich jurorów za naprawdę trudną także czasochłonną, bo trzeba było nagrania wszystkich recytacji obejrzeć i ocenić, pracę.

 

Wam Moi Drodzy chciałabym podziękować za to, że Wy, którzy urodziliście się poza granicami Polski, niezależnie od tego gdzie mieszkacie, czy jest to Litwa, Ukraina, Hiszpania, Irlandia, Stany Zjednoczone czy Kanada, macie w sobie chęć do nauki języka polskiego, zdobywania wiedzy o kraju Waszych przodków, że chcecie znać swoje korzenie. Wiem, że jest to poświęcenie z Waszej strony, bo przecież chodzicie do szkół w danym kraju, a oprócz tego jeszcze uczęszczacie do szkół polskich. Bardzo dziękuję, ze podejmujecie to niezwykłe wyzwanie, ale to też zasługa Waszych rodziców, dziadków, którzy zachęcają Was do podejmowania tego wysiłku i oczywiście Waszych nauczycieli, którzy stwarzają Wam jak najlepsze warunki do tego, byście wiedzę mogli zdobywać.

 

Wiem też, z biogramów, które nadesłaliście, że w większości przypadków Konkurs „Słowem-Polska”  nie był pierwszym, w którym startowaliście bo uczestniczycie i w innych recytatorskich konkursach, ale i w konkursach literackich czy historycznych, co mnie ogromnie cieszy. Niektórzy z Was są członkami zespołów ludowych, tańczycie, śpiewacie i bierzecie udział w różnego rodzaju wydarzeniach polonijnych, za co również bardzo serdecznie dziękuję.

 

Dzisiaj symbolicznie, bo spotykamy się on-line, przekazuję Wam gratulacje, dyplomy uznania oraz statuetki za pierwsze, drugie i trzecie miejsce w Konkursie, jak również nagrody rzeczowe. Wszystko to zostanie przesłane do placówek, z których będzie można nagrody i formy uznania odebrać. Życzę Wam, byście być może związali swoją przyszłość z krajem swoich przodków, bardzo serdecznie do Polski zapraszam, ale wiem, ze wielu z Was Polskę odwiedza. Kiedy tylko tutaj będziecie zapraszam do odwiedzenia Pałacu Prezydenckiego, będzie mi bardzo miło Was gościć.

 

Ponieważ wszyscy macie już wakacje, więc życzę, byście mieli je bardzo udane, wszystkiego dobrego!

 

 

 

Poleć znajomemu