Narzędzia dostępności

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 12 lipca 2021

Spotkanie Pierwszej Damy z prezesem Zarządu Polsko - Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej

  |   Spotkanie Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego z Bogdanem Chmielewskim Spotkanie Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego z Bogdanem Chmielewskim Spotkanie Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego z Bogdanem Chmielewskim Spotkanie Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego z Bogdanem Chmielewskim Spotkanie Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego z Bogdanem Chmielewskim Spotkanie Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego z Bogdanem Chmielewskim

W poniedziałek w Pałacu Prezydenckim gościł Bogdan Chmielewski, prezes Zarządu Polsko - Słowiańskiej Federalnej Unii Kredytowej w USA. Podczas spotkania z udziałem Pierwszej Damy i ministra Adama Kwiatkowskiego rozmawiano o pomocy charytatywnej skierowanej do środowiska polonijnego w USA oraz instytucji w kraju.

 

Unia jest największą etniczną instytucją finansową w USA. Obsługuje ponad 135 tys. członków Unii w 20 oddziałach w czterech stanach, a dzięki bankowości internetowej organizacja działa na terytorium całych Stanów Zjednoczonych. Misją PSFUK jest stałe wspieranie środowiska Polonii. Co roku do organizacji polonijnych, szkół, klubów, parafii trafia ponad 2,5 mln dolarów w postaci dotacji. PSFUK jest też największym polonijnym pracodawcą, zatrudniającym ok. 320 pracowników: w większości urodzonych w Polsce lub o polskich korzeniach.

 

 

W 2019 i 2020 roku Unia wsparła utworzenie dwóch hospicjów w Polsce: Hospicjum Stacjonarnego dla Dzieci Caritas Olsztynie oraz Hospicjum „Palium” w Częstochowie. Pierwsza Dama, która odwiedziła obie działające już placówki zwróciła się do prezesa Chmielewskiego z podziękowaniami za wkład Unii oraz darczyńców we wsparcie osób, które znajdują się w bardzo trudnej sytuacji oraz ich rodzin. Placówki prowadzą opiekę farmakologiczną i rehabilitację, udzielają też wsparcia rodzinom czy to poprzez zapewnienie opieki wytchnieniowej czy pomoc bliskim w żałobie. Rozmawiano o rozwijającej się w Polsce opiece paliatywnej, potrzebach pacjentów hospicyjnych oraz pracujących na ich rzecz placówek. Mówiono również o pomocy seniorom w czasie lockdownów oraz o ekonomicznych skutkach pandemii w USA.

 

20 września 2018 roku miało miejsce spotkanie Pary Prezydenckiej z przedstawicielami PSFUK w Pałacu Prezydenckim, podczas którego Prezydent RP przekazał na ręce prezesa Chmielewskiego Godło RP w uznaniu wybitnych zasług i szczególnych osiągnięć w działalności polonijnej, społecznej i gospodarczej. W maju 2020 roku z okazji Dnia Polonii i Polaków za Granicą, Para Prezydencka wzięła udział w wideokonferencji z przedstawicielami środowisk polonijnych nt. działań podejmowanych w związku z panującą pandemią COVID-19. W spotkaniu uczestniczył także Bogdan Chmielewski.

Poleć znajomemu