Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Konkurs Kancelarii Prezydenta dla uczniów polonijnych

 

Kancelaria Prezydenta ogłasza Konkurs Recytatorski „Słowem – Polska” skierowany do uczniów szkół polonijnych i polskich za granicą. O nagrodę Małżonki Prezydenta RP mogą ubiegać się młodzi rodacy uczący się języka polskiego w krajach ich zamieszkania. Konkurs ma na celu zainteresowanie uczniów polską literaturą oraz kształtowanie w nich wrażliwości na piękno języka polskiego, a tym samym wzmacnianie poczucia tożsamości narodowej wśród Polonii i Polaków za granicą. Utwory poetyckie w formie nagrań wideo mogą prezentować dzieci i młodzież w trzech grupach wiekowych: 7-9 lat, 10-13 lat i 14-19 lat.

 

Uprzejmie informujemy, że zakończył się III etap Konkursu Recytatorskiego „Słowem-Polska”. Mamy przyjemność ogłosić, że do kolejnego etapu Konkursu zostały zakwalifikowane następujące osoby:

 

kategoria wiekowa 7-9 lat:

1) Maria Majcher, Francja

2) Wiktoria Magda, Francja

3) Blanka Amaya Pustuła, Hiszpania

4) Paulina Szymoniak, Irlandia

5) Daria Verardo, Włochy

6) Karolina Tiabus, Kazachstan

7) Amelia Belina, Zjednoczone Emiraty Arabskie

8) Ala Grabarczyk, Stany Zjednoczone

9) Julia Skorski, Stany Zjednoczone  

 

kategoria wiekowa 10-13 lat:

1) Anna Jiravská, Czechy

2) Mikołaj Kobierecki, Hiszpania

3) Jakub Bogdanowicz, Holandia

4) Maria Szydłowska, Szwajcaria

5) Anita Czirkowa, Ukraina

6) Viktoria Garbarczyk, Wielka Brytania

7) Gleb Sitnikow, Kazachstan

8) Victoria Relska, Kanada

9) Emilia Idec, Stany Zjednoczone

 

kategoria wiekowa 14-19 lat:

1) Alina Antsipenka, Białoruś

2) Diana Savanevičiūtė, Litwa

3) Daniel Iwan, Niemcy

4) Ewelina Mazur, Ukraina

5) Artem Andrieiev, Ukraina

6) Olga Sergienko, Ukraina

7) Katarzyna Boczkowa, Uzbekistan

8) Sophia Pieczara, Kanada

9) Alicja Marzęda, Stany Zjednoczone

 

W obradach Komisji Konkursowej uczestniczyli przedstawiciele: Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Kongresu Oświaty Polonijnej, Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” oraz Fundacji „Wolność i Demokracja”.

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy!

 

Konkurs odbędzie się w terminie marzec-lipiec 2021 r. W tym czasie przewidziano cztery etapy eliminacji. W etapach: szkolnym, krajowym i kontynentalnym uczestnicy będą mieli za zadanie prezentację trzech różnych utworów wybranych autorów: Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Ignacego Krasickiego i Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Ostatnim etapem będzie rozstrzygnięcie Konkursu polegające na wyłonieniu finalistów i laureatów z każdej kategorii wiekowej.

 

 

Agata Kornhauser-Duda:

 

Szanowni Nauczyciele,

Drodzy Uczniowie szkół polskich i polonijnych poza granicami kraju,

 

serdecznie zapraszam do wzięcia udziału w Konkursie Recytatorskim „Słowem – Polska”, którego organizatorem jest Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Język polski jest tym, co nas wszystkich łączy i dzięki któremu stanowimy wspólnotę niezależnie od dzielącej nas odległości. Zadaniem uczestników konkursu będzie jak najpiękniejsze wyrecytowanie wybranego wiersza jednego z czworga autorów: Ignacego Krasickiego, Cypriana Kamila Norwida, Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej i Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. To poeci, którzy tworzyli w różnych epokach, ale wszyscy oni swoimi dziełami wpłynęli na kulturę i świadomość kolejnych pokoleń Polaków.

 

Drodzy Uczniowie,

uczycie się w szkole języka polskiego, dlatego gorąco zachęcam Was do spróbowania swoich sił w recytowaniu utworów poetów, którzy należą do kanonu polskiej literatury. Jestem pewna, że znajdziecie pośród ich utworów takie, które szczególnie Wam się spodobają i skłonią do własnej interpretacji. Bardzo liczę na to, że udział w konkursie przyniesie Wam dużo radości i satysfakcji z obcowania z piękną polską poezją. Bądźcie otwarci na przekaz i język tej poezji, który wzbogaci także Waszą znajomość polskiego.

 

Szanowni Nauczyciele,        

jestem bardzo wdzięczna za to, że pomagają Państwo swoim wychowankom poznawać historię, kulturę i tradycję naszego kraju oraz zachować poczucie tożsamości i więzi z krajem przodków. Ucząc ich naszego języka, przekazują Państwo kolejnym pokoleniom patriotyczne wartości oraz świadomość własnych korzeni.

 

Jestem przekonana, że konkurs „Słowem – Polska” wpisuje się w misję, którą Państwo na co dzień realizują. Gorąco więc zachęcam wszystkich Państwa uczniów, by wzięli w nim udział. Wierzę, że formuła konkursu spotka się z szerokim zainteresowaniem młodych Polaków.

 

Serdecznie pozdrawiam uczniów, wychowawców i pedagogów szkół polskich i polonijnych na całym świecie. Życzę miłego i inspirującego obcowania z twórczością polskich poetów.

 

 

Poleć znajomemu