Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 21 września 2018

List Pierwszej Damy do uczestników uroczystości otwarcia VII Kongresu Młodych Matematyków Polskich

Do Organizatorów i Uczestników
uroczystości otwarcia
VII Kongresu Młodych Matematyków Polskich

 

 


Cieszę się, że już po raz siódmy uzdolnieni matematycznie uczniowie spotykają się na ogólnopolskim Kongresie Młodych Matematyków. Co do tego, że matematyka jest niezwykle ważną dziedziną wiedzy, nie trzeba nikogo przekonywać. W wielu szkolnych salach matematycznych przypomina o tym słynne zdanie Rogera Bacona mówiące, że matematyka jest drzwiami i kluczem do nauki. W istocie otwiera ona wiele bram i sprawia, że możliwe stają się rzeczy niezwykłe. Od codziennych zakupów po podbój kosmosu, matematyka przenika całe nasze życie. Są jednak ludzie, dla których jest ona czymś więcej niż tylko narzędziem w rozwiązywaniu mniej lub bardziej skomplikowanych praktycznych problemów. To ludzie, dla których matematyka jest pasją, zajęciem urzekającym, pełnym cudowności wszechświatem, w którym można się zanurzyć i przeżyć wspaniałą przygodę.


Takim człowiekiem był nasz wielki rodak Stefan Banach, który jako młody człowiek tak bardzo pokochał matematykę, że uczył się jej sam, osiągając taką biegłość, że choć nigdy nie ukończył formalnie studiów matematycznych, został nie tylko profesorem Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego we Lwowie, ale matematykiem światowej sławy, twórcą stosowanej powszechnie teorii przestrzeni, symbolem polskiej szkoły matematycznej.
Jestem przekonana, że i Wy, Drodzy Młodzi Matematycy, jesteście niezwykłymi ludźmi. Matematyka nie jest bowiem dziedziną łatwą. Aby dostrzec jej piękno i sprostać jej wymaganiom, trzeba szczególnych zdolności i silnego charakteru. Jestem pewna, że jako młodzi polscy matematycy te cechy posiadacie. Przynależność do tego elitarnego grona sprawia, że jesteście wyjątkowi, ale oznacza też, że pokładamy w Was szczególne nadzieje.

 

Pielęgnujcie w sobie pasję matematyczną i rozwijajcie swoją wrażliwość, bo Wasze uzdolnienia są darem, który dla Was może być źródłem wielkiej satysfakcji, a dla Polski i świata olbrzymią wartością. Życzę Wam powodzenia i wszelkiej pomyślności, a Waszym rodzicom i nauczycielom gratuluję rozbudzenia w Was miłości do tej niezwykłej dziedziny wiedzy. Wszystkich uczestników VII Kongresu Młodych Matematyków Polskich bardzo serdecznie pozdrawiam.

Poleć znajomemu