Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 2 września 2020

List Małżonki Prezydenta z okazji nadania imienia Auli Głównej Narodowego Instytutu Raka w Wilnie

                                                                                       Do Uczestników uroczystości nadania imienia

                                                                                       Profesora Kazimierza Pelczara

                                                                                       Auli Głównej Narodowego Instytutu Raka

                                                                                       w Wilnie

 

Szanowni Państwo!

 

Bardzo serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystość nadania imienia Profesora Kazimierza Pelczara Auli Głównej  Narodowego Instytutu Raka w Wilnie.  Ogromnie żałuję, że ze względu na sytuację epidemiologiczną nie mogę osobiście wziąć udziału w tym ważnym wydarzeniu.

 

Postać Profesora Kazimierza Pelczara jest  w moim kraju powszechnie znana, odegrał on kluczową rolę  w rozwoju onkologii przed wojną. Jego owocną pracę nad zwalczaniem raka przerwała egzekucja, a jego prochy spoczywają na podwileńskich Ponarach. Kazimierz Pelczar był założycielem pierwszego centrum onkologii - Miejskiego Zakładu Badawczo-Leczniczego Wileńskiego Komitetu do Zwalczania Raka, do którego tradycji wprost nawiązuje Państwa Instytut.

 

Jak widać mamy wspaniałą wspólną historię kształtowania i rozwoju nauk medycznych, szczególnie z zakresu onkologii. Jestem pewna, że nasze dalsze wysiłki i współpraca w zakresie badań nad leczeniem chorób nowotworowych przyniosą same korzyści dla stosunków dwustronnych i pogłębią naturalną przyjaźń między Litwinami i Polakami. Ta współpraca jest  szczególnie ważna dla mnie osobiście, gdyż jestem Ambasadorką  Walki z Rakiem Piersi w Polsce.

 

Wszyscy zdajemy sobie doskonale sprawę z tego, że dobre i gruntowne wykształcenie jest najlepszą inwestycją w przyszłość i rozwój każdego kraju. Cieszę się zatem bardzo, że dzięki niedawnemu odnowieniu polsko-litewskiej umowy
o wzajemnym uznawaniu dokumentów, m.in. uprawniających do podejmowania studiów oraz uznawaniu tytułów zawodowych i stopni naukowych, pogłębi się i zacieśni dalsza współpraca badawcza i naukowa między Litwą i Polską.

 

Dyrektorowi, wszystkim pracownikom Narodowego Instytutu Raka oraz studentom życzę, aby mogli Państwo z powodzeniem realizować swoje naukowe powołanie.

Poleć znajomemu