przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 13 czerwca 2016

List Pierwszej Damy do Uczestników sesji naukowej w Lipnicy Murowanej

Do Uczestników
sesji naukowej
w Lipnicy Murowanej


Szanowni Państwo,

 

Dziękuję bardzo za zaproszenie do wzięcia udziału w dzisiejszej sesji naukowej związanej z 690. rocznicą lokacji Lipnicy Murowanej. Ogromnie żałuję, że nie mogę osobiście uczestniczyć w tym ważnym dla Lipniczan spotkaniu.


Muszę przyznać, że podczas mojej wizyty w Lipnicy Murowanej byłam pod ogromnym wrażeniem niezwykłych lipnickich palm, których tradycję zna cała Polska i podziwia ich wyjątkową urodę oraz kunszt wykonania. Coroczny konkurs na palmę wielkanocną jest wyjątkowym wydarzeniem, które nigdzie indziej nie ma miejsca. Ten ludowy zwyczaj zrósł się z obrzędem liturgicznym Kościoła i jest istotną oprawą Niedzieli Palmowej.

 

Jednak nie tylko sławne lipnickie palmy są cechą charakterystyczną dla tej miejscowości. Lipnica Murowana jest miejscem pełnym tajemnic i legend, kryjącym bogatą historię. O tym wszystkim, o spuściźnie kulturowej, historii i tradycjach ludowych Lipnicy, będzie mowa podczas obecnej sesji naukowej. Jestem pewna, że młode pokolenie Lipniczan wyniesie z tej lekcji historii poszerzoną wiedzę o swojej Małej Ojczyźnie i pogłębi przywiązanie do niej.


Proszę przyjąć moje najserdeczniejsze pozdrowienia płynące z głębi serca oraz życzenia miłej atmosfery i dobrej zabawy.

 

 

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.