Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 17 września 2015

List Pierwszej Damy do Uczestników XV Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta Herbertiada

Do Uczestników

XV Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta Herbertiada

 
 
 
Szanowni Państwo,
 

Bardzo się cieszę, że „Herbertiada” co roku spotyka się z dużym zainteresowaniem kołobrzeżan oraz miłośników twórczości Zbigniewa Herberta z całej Polski, a nawet z zagranicy. Szczególnie satysfakcjonująca jest obecność ludzi młodych, którzy w literaturze szukają odpowiedzi na najistotniejsze dla siebie pytania.

 

„Herbertiada” to nie tylko święto poezji, nie tylko przypominanie wybitnego i wszechstronnego twórcy. To także znakomity pomysł na wzmacnianie wspólnoty, na tworzenie przestrzeni, w której każdy realizuje własną formę kulturalnej aktywności – poprzez udział w różnego rodzaju koncertach, spektaklach, konkursach.

 

Z Herbertowskich wierszy i esejów wyłania się tęsknota za rzeczywistością, w której Dobro, Prawda, Sprawiedliwość zajmują właściwe miejsce. Tęsknota ta pozostaje istotna bez względu na okres historyczny. Dziś, w kontekście wyzwań współczesności, dążenie do osiągnięcia wspomnianego ideału jest równie ważne, jak w czasach bliskich Poecie.

 

Dlatego warto wsłuchiwać się w pozostawione nam przez Zbigniewa Herberta słowa, warto wydobyć z nich sens który – jakże często – stanowi przesłanie uniwersalne. Problemy bohaterów Herberta mogą dotyczyć nas wszystkich. Ostatecznie bowiem to my, czytelnicy, zastanawiamy się nad dylematami Pana Cogito, pytamy o to, czy musiał zginąć Hamlet, dociekamy, jak doskonałym stworzeniem jest kamyk. 

 

Gratuluję Państwu pomysłu, którego realizacja zaowocowała wyjątkowym przedsięwzięciem. Dziękuję Państwu za zaangażowanie i konsekwencję. Życzę udanych spotkań z pięknem Herbertowskiej frazy, z jego niezłomnymi ideami oraz wiarą w to, że nie warto rezygnować z własnych przekonań i zasad.

Poleć znajomemu