przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 8 marca 2017

List Pierwszej Damy do uczestników spotkania „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast” na Jasnej Górze

Do Uczestniczek i Uczestników

spotkania „Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast”

na Jasnej Górze
 
Wielebny Ojcze Przeorze,
Czcigodne Siostry Zakonne,
Szanowne Panie,
Drodzy Państwo!
 

Pragnę serdecznie podziękować Organizatorom i Gospodarzom dzisiejszego spotkania za zaproszenie do rozmowy na temat roli kobiet w różnych aspektach życia społecznego. Cieszę się, że spotykają się Państwo właśnie w Międzynarodowy Dzień Kobiet, w jasnogórskim Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej. Ufam, że dzisiejsza dyskusja pozwoli spojrzeć na problemy i aspiracje współczesnych Polek w odpowiednio szerokiej perspektywie. A więc z uwzględnieniem istotnych wątków naszej narodowej kultury i tradycji oraz ugruntowanych od pokoleń postaw i obyczajów – zakorzenionych w ponadtysiącletnim dziedzictwie chrześcijaństwa.

 

Bo przecież fenomenu, jakim jest wysoka pozycja społeczna kobiet w Polsce nie można w pełni zrozumieć bez odniesienia do historii – ani bez spojrzenia ku Jasnej Górze. Od ponad sześciu stuleci gromadzą się tu możni tego świata i zwykli pielgrzymi. Ze swoimi troskami i radościami przybywają także kobiety, przedstawicielki różnych grup społecznych, zawodów i specjalności. To również dzięki duchowej sile, którą emanuje Jasna Góra tysiące Polek z powodzeniem stawiały czoła wszelkim przeciwnościom. W okresach pokoju i pomyślnego rozwoju naszej Ojczyzny, ale też podczas wojen, kryzysów ekonomicznych, w warunkach zniewolenia i walki o polskość, nasze rodaczki podejmowały te działania, których wymagały od nich okoliczności. Ofiarnie służyły wspólnemu dobru swoim doświadczeniem, wiedzą i uzdolnieniami.

 

Myślę, że ów unikalny rys kobiecej odwagi i zaradności, intelektu i kultury ducha, miłości i lojalności to dziedzictwo, które warto poznawać, utrwalać i ukazywać młodym Polkom. To wizja kobiety dumnej, ambitnej, gotowej sprostać każdemu wyzwaniu. Ale też świadomej dziedzin i ról społecznych, w których kobiecego geniuszu, kobiecego pierwiastka wrażliwości i intuicji nie sposób niczym zastąpić.

 

Niech cykl wydarzeń, w który wpisuje się dzisiejsze spotkanie, jak najlepiej przysłuży się realizacji tego ważnego celu. Życząc interesującej i inspirującej debaty, w imieniu własnym i mojego Męża składam obecnym tu Paniom najlepsze życzenia z okazji Święta Kobiet. Wszystkich zgromadzonych najserdeczniej pozdrawiam. 

 
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.