Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 8 stycznia 2019

Prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej

  |   Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Andrzej Duda uroczyście podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Andrzej Duda uroczyście podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Uroczystość podpisania prezydenckiego projektu ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej Konferencja prasowa Rozmowy z ekspertami na temat podpisanego projektu Rozmowy z ekspertami na temat podpisanego projektu

Andrzej Duda uroczyście podpisał prezydencki projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej. 

 

– To bardzo ważny moment w historii polskiej ochrony zdrowia, ale przede wszystkim w historii czegoś, co możemy w skrócie nazwać polską walką z rakiem – powiedział Prezydent podczas uroczystości we wtorek w Pałacu Prezydenckim.

 

W Polsce notuje się rocznie ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe. – Jest to liczba ogromna, to drugi pod względem śmiertelności rodzaj choroby – dodał Prezydent. Zobacz także: Prezydent: Otwieramy dzisiaj nowy etap w dziedzinie ochrony zdrowia Polaków

 

Podkreślił, że „polskim pacjentom potrzebny jest nowy program o kompleksowym spojrzeniu, koordynujący tę dziedzinę ochrony zdrowia, jaką jest walka z chorobami onkologicznymi”.

 

Prezydent wyraził nadzieję, że kierowany dzisiaj do Sejmu RP projekt ustawy spotka się z przychylnością posłów i senatorów.

 

 W wydarzeniu w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli m.in. prof. Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia, Sławomir Gadomski, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia oraz prof. Piotr Czauderna, koordynator sekcji Ochrona zdrowia Narodowej Rady Rozwoju, który był inicjatorem stworzenia ustawy. –  Narodowa Strategia Onkologiczna będzie weryfikowana co pięć lat, ale każdego roku minister zdrowia będzie przedstawiał sprawozdanie z jej realizacji. Jest to zapisane w projekcie ustawy – poinformował prof. Piotr Czauderna.

 

Prezydentowi towarzyszył również Paweł Mucha, Zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Błażej Spychalski, Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Konrad Dziobek, Doradca Prezydenta RP i Sekretarz Narodowej Rady Rozwoju. Środowisko onkologiczne reprezentowali: prof. Jan Walewski, Dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie, prof. Maciej Krzakowski, krajowy konsultant w dziedzinie onkologii klinicznej oraz prof. Adam Maciejczyk, Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

 

 

Projekt ustawy tworzy ramy prawne umożliwiające przyjęcie Narodowej Strategii Onkologicznej. Będzie ona obejmować lata 2020-2030 i będzie programem wieloletnim. Podmiotem odpowiedzialnym za przyjęcie Strategii ma być Rada Ministrów. Zobacz także: Para Prezydencka na otwarciu Zakładu Radioterapii oraz zmodernizowanej Kliniki Onkologii

 

 Nowotwory złośliwe to druga przyczyna zgonów Polaków, która powoduje śmierć ok. 100 tys. osób rocznie. Każdego dnia diagnozuje się raka u około 300 mieszkańców Polski, a 220 umiera z jego powodu. Wynika to przede wszystkim ze zbyt późnej wykrywalności. Szacuje się, że w ciągu 15-20 lat zachorowalność na nowotwory wzrośnie dwukrotnie.

Poleć znajomemu