Menu rozwijane

06 maja 2022

Prezydent RP Andrzej Duda skierował do Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Prezydent podpisał dokument podczas spotkania z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie święta.

Celem projektowanej ustawy jest ustanowienie 20 czerwca świętem państwowym – Narodowym Dniem Powstań Śląskich, dla upamiętnienia zrywu narodowego – 3 powstań z lat 1919–1921 i złożenia hołdu jego bohaterskim uczestnikom. PROJEKT >>

Mając na celu oddanie hołdu bohaterom, których męstwo umożliwiło powrót części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej, kultywowanie pamięci o walczących o niepodległość i popierając zgłoszony w tym zakresie apel Sejmiku Województwa Śląskiego oraz innych organizacji, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej wystąpił z inicjatywą ustawodawczą.

– W imieniu Rzeczypospolitej Polskiej dziękuję, że jesteście tu dzisiaj z tak ważną inicjatywą – mówił Andrzej Duda podczas spotkania. 

– Cieszę się, że Śląsk i Ślązacy będą mieli upamiętnione te wydarzenia. To także hołd dla tych, którzy w powstaniach walczyli za Polskę.

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

– To był bardzo ważny moment w historii Rzeczypospolitej – ten historyczny dzień 20 czerwca 1922 roku, kiedy wojska polskie wreszcie wkroczyły na Górny Śląsk po to, by dzięki wielkiemu czynowi zbrojnemu trzech powstań śląskich, Polska mogła objąć tę ziemię w posiadanie, i aby ci wszyscy Polacy, Ślązacy, którzy tam o Polskę i za Polskę walczyli, mieli ten swój wielki i niezwykle ważny moment przyłączenia do ojczyzny w ramach kształtowania granic II Rzeczypospolitej, tego, można powiedzieć, ostatniego akordu kształtowania granic II Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

Dlatego – jak wskazywał – właśnie to ten dzień, 20 czerwca, został wybrany jako ten, który – mam nadzieję – wkrótce zostanie ustanowiony przez polski parlament Narodowym Dniem Powstań Śląskich.

Pałac Prezydencki | Spotkanie z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich (1)
Pałac Prezydencki | Spotkanie z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich (2)
Pałac Prezydencki | Spotkanie z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich (3)
Pałac Prezydencki | Spotkanie z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich (4)
Pałac Prezydencki | Spotkanie z przedstawicielami instytucji i podmiotów wnioskujących o ustanowienie Narodowego Dnia Powstań Śląskich (5)
001_Andrzej_Duda_ustanowienie_Narodowego_Dnia_Powstań_Śląskich_20220506_JS__6751.jpg
002_Andrzej_Duda_ustanowienie_Narodowego_Dnia_Powstań_Śląskich_20220506_JSZ_7363.jpg
003_Andrzej_Duda_ustanowienie_Narodowego_Dnia_Powstań_Śląskich_20220506_JSZ_7375.jpg
004_Andrzej_Duda_ustanowienie_Narodowego_Dnia_Powstań_Śląskich_20220506_JSZ_7418.jpg
005_Andrzej_Duda_ustanowienie_Narodowego_Dnia_Powstań_Śląskich_20220506_JSZ_7440.jpg