Menu rozwijane

16 sierpnia 2018
Oświadczenie Prezydenta RP (1)
Oświadczenie Prezydenta RP (2)
Oświadczenie Prezydenta RP (3)
o1002079714.jpg
o489583741.jpg
o1183583721.jpg

Prezydent RP Andrzej Duda zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego wprowadzającą zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. O swojej decyzji Andrzej Duda poinformował w oświadczeniu dla mediów w czwartek.

- Odmawiam podpisania tej ustawy i zwracam ją Sejmowi po ponownego jej rozpatrzenia z kilku względów - powiedział Prezydent. Może Cię zainteresować Oświadczenie Prezydenta ws. nowelizacji Kodeksu wyborczego

- Po pierwsze, dlatego, że uważam, że w absolutnie zbyt daleko idący sposób odbiega od zasady proporcjonalności w wyborach - oświadczył Andrzej Duda. Dodał, że w naszym prawie wyborczym i w prawie europejskim jasno określony 5-procentowy próg dostępności do europarlamentu. Ugrupowanie musi osiągnąć minimum 5-procentowy wynik, aby mogło uzyskać mandat czy mandaty w wyborach do parlamentu europejskiego.

Zmiana dokonana ustawą - jak pokazują analizy prawne i politologiczne - wprowadziłaby co najmniej kilkunastoprocentowy efektywny próg wyborczy. -To by oznaczało w praktyce, że dzisiaj w Polsce szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w Parlamencie Europejskim miałyby tylko dwa ugrupowania - podkreślił Prezydent. Jego zdaniem taka regulacja prawna jest zbyt daleko idąca.

- Nowelizacja spowodowałaby, że ogromna część obywateli nie miałaby reprezentacji w PE; jestem przekonany, że taka ordynacja doprowadziłaby do jeszcze większego spadku zainteresowania wyborami do Parlamentu Europejskiego i frekwencja w nich byłaby jeszcze niższa - oświadczył Andrzej Duda.

Prezydent powiedział, że nigdy nie zobowiązywał się do dokonywania jakichkolwiek zmian w ordynacji do PE, ani w systemie wyborczym w ogóle. - Jeżeli do czegoś się zobowiązywałem, to do tego, że będę słuchał ludzi i do tego, że będę się starał realizować moje zobowiązania wyborcze - podkreślił.

- Jednym z tych zobowiązań - zaznaczył Andrzej Duda - było to, że ludzie powinni mieć w Polsce jak najwięcej do powiedzenia i to oni powinni w jak najbardziej demokratyczny sposób decydować o naszym życiu politycznym i o tym jak jest kształtowany także ustrój Rzeczpospolitej oraz oczywiście reprezentacja parlamentarna w wyborach parlamentarnych czy do PE, czy w wyborach do władz jednostek samorządu terytorialnego.

Wniosek Prezydenta RP o ponowne rozpatrzenie przez Sejm ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy - Kodeks wyborczy dotarł do Marszałka Sejmu RP w czwartek. (MK)