Menu rozwijane

30 maja 2017
Minister Paweł Mucha na konferencji w Katowicach
Spotkanie w Kielcach
Spotkanie w Kielcach
Spotkanie w Lublinie
Spotkanie w Lublinie
o1368319408.jpg
o837108402.jpg
o1116789727.jpg
o1988939328.jpg
o415095775.jpg

30 maja w siedzibach Zarządów Regionalnych NSZZ Solidarność w Katowicach, Kielcach i Lublinie odbyły się 3 kolejne konferencje w ramach cyklu  „Godny wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego”. W spotkaniach udział wzięli m. in. przedstawiciele Kancelarii Prezydenta RP oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W Katowicach na temat nowych zasad nabywania uprawnień emerytalnych rozmawiali Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha i Podsekretarz Stanu w MRPiPS Marcin Zieleniecki, w Kielcach Doradca Prezydenta RP Cezary Kochalski oraz Sekretarz Stanu w MRPiPS Krzysztof Michałkiewicz, zaś w Lublinie Doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska oraz Podsekretarz Stanu w MRPiPS Marcin Zieleniecki.

Minister Paweł Mucha z Kancelarii Prezydenta RP na spotkaniu w Katowicach podkreślił, że obniżenie wieku emerytalnego to efekt wspólnej pracy prezydenta, NSZZ Solidarność, strony rządowej i parlamentarzystów. Przypomniał, że kwestia wieku emerytalnego była elementem umowy programowej podpisanej przed wyborami prezydenckimi przez NSZZ Solidarność z ówczesnym kandydatem na urząd prezydenta Andrzejem Dudą.

– Inicjatywa związana z przywróceniem wieku emerytalnego to modelowy przykład dobrej współpracy z partnerami społecznymi. Podwyższenie wieku emerytalnego było złamaniem zasad związanych z dialogiem społecznym, z umową społeczną, że tego rodzaju istotne zmiany powinny  być wprowadzane w drodze dialogu – mówił minister Mucha.

Z kolei Sekretarz Stanu z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztof Michałkiewicz w Kielcach wyjaśniał: – W kampanii chodzi o to, aby przygotować Polaków do podjęcia właściwej decyzji.

Doradca Prezydenta RP Barbara Fedyszak-Radziejowska, która uczestniczyła w konferencji w Lublinie, zwróciła uwagę na fakt, że projekt ustawy obniżającej wiek emerytalny spotkał się z dużą akceptacją społeczną. To skutek funkcjonowania demokratycznych procedur i szerokich konsultacji społecznych, woli obywateli i poparcia związków zawodowych. – Ostatecznym arbitrem w tej sprawie byli Ci których w wynikach sondaży najpierw zlekceważono. Ostatecznie o tym, że ta ustawa mogła wejść w życie zadecydowali wyborcy. To była lekcja demokracji – powiedziała Barbara Fedyszak-Radziejowska.

Cykl spotkań zaplanowany został do 5 czerwca.