Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Konkurencyjność polskiej gospodarki na świecie i gotowość do przyjęcia euro

Konkurencyjna Polska to Polska gotowa do przyjęcia wspólnej waluty euro – w korzystnym dla siebie momencie. Prezydentowi zależy, by nasz kraj zaczął jak najszybciej sam proces przygotowawczy. Celem Polski powinno być nie tylko spełnienie kryteriów z Maastricht, lecz także wdrożenie reform strukturalnych, które sprawią, że wspólna waluta będzie stanowiła dla naszej gospodarki atut. Powinny one objąć rynek pracy, dalszą deregulację warunków działalności gospodarczej, mocniejsze wsparcie małych i średnich przedsiębiorstw oraz uproszczenie systemu podatkowego. Konieczne jest także dobre ukierunkowanie środków z nowej perspektywy budżetowej UE. Powinny one w jak największym stopniu zasilić proces reform i modernizacji – a tym samym zwiększania konkurencyjności.

 
O utrzymanie osiągniętego poziomu rozwoju trzeba stale dbać. Bezpieczeństwo gospodarcze i finansowe, podobnie jak niepodległość, nie jest dane raz na zawsze – konieczne są więc reformy polskiej gospodarki i polskich finansów publicznych pozwalające utrzymać wzrost gospodarczy. Przyszłość w najbliższych latach będzie należeć do gospodarek, które dbają o stabilność ekonomiczną i konkurencyjność. To te elementy powinny stanowić oś strategiczną naszych politycznych projektów i działań.
 
Działania Prezydenta skupiają się także na kontynuowaniu promocji polskiej gospodarki i przedsiębiorców na świecie. Celem kluczowych wizyt zagranicznych Prezydenta są tzw. nowe centra wzrostu. Zacieśnienie współpracy z Chinami, Indiami czy wybranymi krajami Afryki to ogromna szansa na rozwój polskiej gospodarki w czasach, gdy ekonomiczny impet Europy znacząco wyhamował. Dzięki eksportowi do tych krajów Polska gospodarka będzie mogła szybciej się rozwijać. Na liście nowych centrów wzrostu, obok Chin, znajdują się między innymi Indie, Turcja, kraje Zatoki Perskiej, kraje Afryki. 

Przykłady inicjatyw:

Nagroda Gospodarcza Prezydenta PR więcej...

Forum Debaty Publicznej "Gospodarka konkurencyjnej Polski" więcej...

Forum Debaty Publicznej "Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju" więcej...

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31