Czy Prezydent może umorzyć spłatę zaciągniętych kredytów i pożyczek?
Nie, nie może. Banki są samodzielnymi instytucjami finansowymi prowadzącymi działalność zgodnie z przepisami Prawo bankowe (tekst jednolity Dz. U. z 2002 roku, Nr 72, 665 z późniejszymi zmianami), statutem banku i wewnętrznymi regulaminami określającymi zasady udzielania kredytów i pożyczek. Tylko one mogą podjąć decyzję o zmianie warunków spłaty kredytów czy pożyczek.
Czy Prezydent sam pisze listy, które odczytywane są przez ministrów i doradców na uroczystościach, w których głowa państwa nie może uczestniczyć?
Nie. Listy przygotowuje Biuro ds. Wystąpień Prezydenta i Patronatów, ale każdy list jest zaakceptowany osobiście przez Prezydenta lub jednego z ministrów KPRP.
Czy rozmowy telefoniczne z przywódcami innych państw prowadzone są przez tłumaczy?
Istnieje niepisana zasada, że rozmowy na poziomie międzynarodowym prowadzone są w językach narodowych, a więc przez tłumacza.
Czy można zwiedzić Pałac Prezydencki?
Zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego jest możliwe dla grup zorganizowanych od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00-15:00 po uprzednim uzgodnieniu terminu.
Zwiedzanie Pałacu jest bezpłatne, odbywa się z przewodnikiem i trwa około 60 minut. Osoby zainteresowane powinny przesłać wypełniony wniosek ( lub faksem na numer 22 695 11 09.
Uprzejmie informujemy, że rezerwacji dokonywać mogą wyłącznie instytucje, które nie zajmują się komercyjnie turystyką. W szczególnych sytuacjach zastrzegamy sobie prawo do zmiany terminu wcześniej zarezerwowanej wizyty.
W dniu zwiedzania należy posiadać przy sobie dokument tożsamości.
Czy obrazy, które wiszą na ścianach, są własnością Kancelarii Prezydenta, czy jakiegoś muzeum?
Część z obrazów, które zdobią ściany Pałacu Prezydenckiego, jest własnością Kancelarii Prezydenta RP, a część własnością różnych muzeów, m.in. Muzeum Narodowego czy Muzeum Wojska Polskiego.
Czy w Polsce jest prezydencki, czy kanclerski system parlamentarny?
Wizja ustrojowa zawarta w przepisach Konstytucji RP wskazuje, że mamy w Polsce do czynienia raczej z tzw. systemem półprezydenckim, zwanym również semiprezydenckim lub mieszanym systemem parlamentarno-prezydenckim. System ten dąży do zachowania równowagi pomiędzy urzędem Prezydenta a parlamentem. W systemie takim (modelowo), Prezydent wybierany jest przez naród, sprawuje zwierzchnictwo na siłami zbrojnymi i określa kierunki polityki zewnętrznej i wewnętrznej. Powołuje i odwołuje premiera oraz radę ministrów, która jednak odpowiedzialna jest politycznie przed parlamentem. Państwa o podobnym modelu: Francja V Republiki, Portugalia, Rosja, Grecja, Rumunia.
W modelu kanclerskim, obowiązującym np. w Niemczech, do zadań kanclerza należy wyłączne prawo do organizowania polityki zagranicznej i wewnętrznej państwa. Ponadto, kanclerz określa kierunki pracy swojego gabinetu, które muszą być wykonane przez poszczególnych ministrów. Kanclerz jest przełożonym dla swoich ministrów. Posiada również prawo dymisjonowania ministrów, do których stracił zaufanie. Prezydent w tym modelu jest jedynie najwyższym „notariuszem państwa”, który swoim podpisem de facto tylko potwierdza prawomocność i prawdziwość danego aktu urzędowego (powołanie i odwołanie kanclerza, ministrów oraz sędziów federalnych).
Jak można zaprosić Prezydenta do odwiedzenia mojego miasta?
Prezydent decyduje o odwiedzeniu danego miasta czy regionu w odpowiedzi na zaproszenie władz samorządowych, organizacji społecznych, szkół wyższych czy innych instytucji. Zazwyczaj zaproszenie Prezydenta ma związek z ważnymi dla lokalnej społeczności uroczystościami lub wydarzeniami.
Kto decyduje o tym, czy Prezydent odwiedzi daną miejscowość?
Ostateczna decyzja zawsze należy do Prezydenta. Zazwyczaj, jeżeli nie może osobiście uczestniczyć w uroczystościach, na które został zaproszony, wówczas reprezentuje go minister z Kancelarii lub doradca.
Czy ministrowie mogą być członkami partii politycznej ?
Tak, ministrowie mogą należeć do partii politycznych. Ustawa regulująca zasady zatrudniania pracowników Kancelarii Prezydenta RP nie zakazuje przynależności do partii politycznych. W ustawie sformułowano jedynie zakaz publicznego manifestowania przez urzędników państwowych swoich przekonań politycznych, przy czym zakaz ten nie dotyczy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta RP, Sekretarzy Stanu i Podsekretarzy Stanu.
Czy ministrowie otrzymują odprawy po zakończeniu pracy w KPRP?
Prawo zachowania wynagrodzenia przez okres od 1 do 3 miesięcy (w zależności od czasu pełnienia funkcji) przysługuje wszystkim osobom odwołanym z kierowniczych stanowisk państwowych oraz osobom, które zaprzestały wykonywania funkcji na tych stanowiskach wskutek upływu kadencji. Warunkiem jest niepodjęcie w tym czasie zatrudnienia lub praca na posadzie niżej płatnej (w tym przypadku wypłacany jest dodatek wyrównawczy). Kwestie te reguluje ustawa o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe.
Powyżej prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, jakie trafiają do Kancelarii Prezydenta RP. Nie jest to zamknięta lista, bo codziennie - listownie i mailowo - dostajemy nowe. Będziemy na nie odpowiadać właśnie w tym miejscu, dlatego jeżeli nie znalazłeś odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie - zadaj swoje przez formularz kontaktowy.
Zdjęcia pochodzące z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP mogą być wykorzystywane jedynie w celu ilustrowania materiałów, dotyczących działań Prezydenta RP. Jakakolwiek ingerencja w integralność zdjęcia - w tym kadrowanie czy obróbka graficzna - jest niedozwolona. Wszelkie wykorzystywanie zdjęć pochodzących z oficjalnego serwisu fotograficznego Kancelarii Prezydenta RP w celach komercyjnych lub w materiałach o charakterze politycznym jest zabronione. Publikacja lub kontekst wykorzystania zdjęcia nie może naruszać dobrego imienia Rzeczpospolitej Polskiej, Prezydenta RP, Jego Rodziny i Kancelarii Prezydenta. Publikujący zdjęcia zobowiązuje sie do podpisania ich autora oraz źródła ich pochodzenia.